Sprawozdanie zerowe BDO

BDO i sprawozdanie zerowe kto i kiedy musi je złożyć?

Czy trzeba składać zerowe sprawozdanie BDO?

To zależy. Sam fakt, że firma widnieje w rejestrze BDO, nie zawsze oznacza obowiązek składania sprawozdania BDO. Jednak jeśli jesteś wpisany jako:

  • wytwórca odpadów (np. prowadząc usługi),
  • wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, baterie, sprzęt elektryczny lub pojazdy,
  • prowadzący działalność wymagającą raportowania,

to masz obowiązek złożenia sprawozdania – nawet jeśli działalność była zerowa. W takim przypadku składane jest tzw. sprawozdanie zerowe.

Z obowiązku sprawozdawczego zwolnieni są m.in. ci, którzy są zarejestrowani wyłącznie jako transportujący odpady.

Kiedy złożyć sprawozdanie zerowe w BDO?

Sprawozdania za poprzedni rok kalendarzowy ‒ również te zerowe ‒ składa się do 15 marca (chyba że data ta wypadnie w weekend, wówczas sprawozdanie należy wysłać do pierwszego dnia roboczego po 15 marca). Dla przykładu: do 16 marca 2026 roku trzeba będzie złożyć sprawozdanie za działalność w roku 2025. Ten przepis dotyczy wszystkich zarejestrowanych w BDO, niezależnie od tego, czy prowadzili w danym roku działania „odpadowe”, czy też nie.

Jak złożyć sprawozdanie zerowe w BDO?

Złożenie sprawozdania odbywa się elektronicznie – przez system BDO online. Wymaga on zalogowania się na konto firmy w serwisie i wypełnienia odpowiedniego formularza. Dla wielu osób – zwłaszcza tych, które nie korzystają z systemu na co dzień – może to być proces nieintuicyjny. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistki, która:

  • sprawdzi, czy na pewno masz obowiązek składania sprawozdania zerowego,
  • pomoże Ci wypełnić formularz i uniknąć błędów,
  • przypilnuje za Ciebie terminów i formalności.

Skorzystaj z pomocy w BDO!

Zbliża się okres podsumowań BDO? Nie wiesz, jak się odnaleźć w gąszczu rozmaitych informacji? Nie ryzykuj kary za niedopełnienie formalności. Napisz do mnie! BDO to mój konik od lat ‒ na bieżąco śledzę zmieniające się przepisy, więc współpraca ze mną to gwarancja, że i Twoja firma będzie na bieżąco z kwestiami BDO

Po co być w BDO skoro firma ma składać sprawozdania zerowe?

I to jest dobre pytanie! Może pojawiać się w głowie wielu przedsiębiorców, którzy z pozoru nie mają nic wspólnego z gospodarką odpadami, a jednak ciąży na nich obowiązek składania sprawozdań zerowych.

Może się zdarzyć, że firma została zgłoszona do BDO „na zapas” ‒ np. podczas rejestracji działalności, przy okazji uzyskiwania koncesji czy innych zezwoleń lub po prostu na podstawie ogólnego przyporządkowania kodów PKD, które mogły sugerować działalność odpadową. 

W praktyce może się okazać, że firma:

  • nie prowadzi już działalności objętej obowiązkiem sprawozdawczym (np. zaprzestała produkcji lub sprzedaży towarów w opakowaniach),
  • w ogóle nie rozpoczęła działalności, mimo że została wpisana do rejestru BDO,
  • działa wyłącznie usługowo, nie generując własnych odpadów (np. firma konsultingowa, biuro projektowe, freelancer).

Każdy z przypadków warto przeanalizować indywidualnie i sprawdzić, czy rozwiązaniem będzie wysłanie sprawozdania zerowego, czy może aktualizacja danych w BDO.

Przy tej okazji przypomnę, że nieusunięcie się z rejestru BDO, gdy firma już nie potrzebuje tam widnieć, również może być przyczyną niepotrzebnych problemów. Jeśli masz wątpliwość, czy potrzebujesz wykreślenia z BDO, też się ze mną skontaktuj. Chętnie pomogę je rozwiać!

Dorota Starowicz, Specjalistka ds. BDO

Dorota Starowicz

Zacznijmy współpracę już dziś!
Skontaktuj się ze mną

Masz pytania dotyczące sprawozdania zerowego w BDO? Skontaktuj się

Specjalista do spraw BDO
Dorota Starowicz