Rejestracja w BDO po terminie
Kiedy trzeba się zarejestrować w BDO a kiedy wpis jest już „po terminie”?
Na początek ustalmy jedno: rejestracja w BDO powinna zostać dokonana przed rozpoczęciem działalności wymagającej wpisu do rejestru. Oznacza to, że jeśli Twoja działalność ma być związana z wytwarzaniem odpadów, ich transportem, przetwarzaniem lub wprowadzeniem na rynek produktów w opakowaniach, wypadałoby złożyć wniosek o rejestrację w BDO ‒ jeszcze przed podjęciem pierwszych działań w zakresie funkcjonowania Twojego biznesu.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoja działalność powinna mieć wpis do BDO, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci to ustalić.
Rejestracja po terminie ‒ przykłady Pani od BDO
Rejestracja w BDO jest uznawana za spóźnioną w momencie, gdy firma rozpoczęła działalność wymagającą wpisu, mimo że nie zadbała o dopełnienie obowiązku rejestracyjnego. Przykłady z mojej praktyki zawodowej:
- Warsztat samochodowy zaczął działać, generując odpady takie jak zużyty olej, filtry czy opony, ale właściciel nie zarejestrował firmy w BDO.
- Firma transportowa rozpoczęła przewożenie odpadów bez zgłoszenia tej działalności do rejestru.
- Sprzedawca produktów w opakowaniach wprowadza je na rynek od dłuższego czasu, ale nie zgłosił się do systemu.
To tylko wierzchołek góry lodowej tego typu przykładów. W takich przypadkach ‒ trzeba powiedzieć to wprost ‒ działalność firmy jest niezgodna z przepisami i, co dobrze jest podkreślić, może to skutkować kontrolami i karami finansowymi ‒ nawet do miliona złotych! Warto też pamiętać, że „po terminie” oznacza nie tylko sytuację, w której nie dopełniono obowiązku wpisu przed rozpoczęciem działalności – dotyczy to także tych firm, które wcześniej działały legalnie, ale z czasem zaczęły wykonywać nowe czynności podlegające już obowiązkowi rejestracji, np. przedsiębiorca sprzedający dotąd produkty cyfrowe umieścił w sklepie internetowym fizyczną książkę, którą wysyła do kupujących w specjalnych kartonowych owijkach. Tak, to już jest wprowadzenie na rynek odpadów, a przecież wygląda tak niewinnie.
Jak zarejestrować firmę w BDO po terminie?
Tak samo jak w przypadku rejestracji na czas. Proces ten będzie składał się z trzech kroków:
- złożenia wniosków w odpowiednim urzędzie marszałkowskim online,
- przygotowaniu potrzebnych dokumentów firmy,
- uiszczeniu opłaty rejestracyjnej.
Sprawozdanie BDO po terminie jakie są konsekwencje i co zrobić?
Oprócz obowiązku rejestracji w BDO, przedsiębiorcy muszą regularnie składać sprawozdania dotyczące gospodarowania odpadami. Datą, o której trzeba pamiętać, jest 15 marca ‒ do tego dnia należy złożyć sprawozdanie roczne za poprzedni rok kalendarzowy. Terminowe składanie sprawozdań jest kluczowe, ponieważ dane te są podstawą do oceny zgodności działalności firmy z przepisami ochrony środowiska. Jeśli jednak złożysz sprawozdanie BDO po terminie, musisz liczyć się z potencjalnymi konsekwencjami.
Spóźnione sprawozdanie może skutkować:
- karami administracyjnymi – zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, niedopełnienie obowiązku sprawozdawczości w terminie może być karane grzywną, której wysokość zależy od rodzaju i skali działalności przedsiębiorstwa (kara ta może sięgnąć nawet 5000 złotych);
- problematycznymi kontrolami – urzędy marszałkowskie mogą przeprowadzić kontrolę, której celem będzie sprawdzenie, czy Twoja działalność była dotychczas prowadzona zgodnie z przepisami, nawet w czasie braku sprawozdawczości;
- utratą wiarygodności biznesowej – opóźnienia w funkcjonowaniu firmy, których przyczyną może być ewentualna kontrola z urzędu, mogą wpłynąć na Twoją reputację w oczach kontrahentów.
Jeśli opóźnienie w kwestii złożenia sprawozdania jest nie do uniknięcia, warto skontaktować się z urzędem marszałkowskim i przedstawić wyjaśnienie takiego stanu rzeczy. W wielu przypadkach urzędy mogą potraktować spóźnienie łagodniej, szczególnie gdy nastąpiło ono w wyniku nieświadomości takiego obowiązku lub innych okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy.

Dorota Starowicz
Zacznijmy współpracę już dziś! Skontaktuj się ze mną
Masz pytania dotyczące rejestracji w BDO po terminie? Skontaktuj się
Specjalista do spraw BDO
Dorota Starowicz
- +48 663-285-797
- biuro@paniodbdo.pl
-
Osiedle Beskidzkie 8/12,
34-200 Sucha Beskidzka - NIP: 5521732530
2 odpowiedzi
Możliwość komentowania została wyłączona.